گردان مجازی 742
کانون فضای مجازی و سایبر جوانان شهرستان گچساران
مجموعه وبلاگ های کانون فضای مجازی و سایبر جوانان شهرستان گچساران

بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 9 آذر 1389
تدوین اولویت‌های وزارت دفاع و تهیه رهنمون‌های استراتژیک برای فعالیت‌های وزارت دفاع در حوزه ارتباطات استراتژیک و دیپلماسی عمومی هدف این گزارش می باشد.


براساس درخواست کنگره ی ایالات متحده آمریکا از وزیر دفاع، مبنی بر ارائه گزارشی از برنامه های "دیپلماسی عمومی" و "ارتباطات استراتژیک " دولت، پیرو "قانون تفویض اختیارات دفاع ملی دونکان هانتر در سال مالی 2009"، "رابرت گیتس" وزیر دفاع آمریکا طی نامه‌ای به "ایلک اسکلتون" رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، عملکرد و برنامه‌های پنتاگون برای دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک وزارت دفاع آمریکا در جهان را گزارش داد.
وزیر دفاع آمریکا در نامه خود؛ موارد زیر را به عنوان اهداف طراحی شده در فرآیند دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک اعلام کرده است.

1- بهبود اعتبار و مشروعیت آمریکا
2- تضعیف اعتبار و مشروعیت دشمنان
3- متقاعد کردن مخاطبان هدف برای اتخاذ اقدامات خاصی که در جهت اعتلای اهداف بین‌المللی آمریکا هستند
4- مجبور کردن یک دشمن و یا رقیب برای اتخاذ یا پرهیز از اتخاذ یک اقدام خاص

گیتس در این نامه که "گزارش ارتباطات استراتژیک پنتاگون" نامیده شده، ابتدا به تعریف ارتباطات استراتژیک در وزارت دفاع آمریکا پرداخته است. وی تأکید کرده است: "فرهنگ لغات نظامی وزارت دفاع" عبارت "ارتباطات استراتژیک" را چنین تعریف می‌کند: "تلاش‌های متمرکز دولت آمریکا برای فهم و درگیر ساختن مخاطبان کلیدی از طریق برنامه‌ها، موضوعات، پیام‌ها و تولیدات، هماهنگ با فعالیت‌ تمام ابزارهای قدرت ملی، به منظور ایجاد، تقویت یا حفظ شرایطی که در راستای پیشرفت منافع، خط‌مشی‌ها و اهداف دولت آمریکا هستند." 
وی در ادامه می افزاید:"ارتباطات استراتژیک فعالیتی بین‌سازمانی است که فرصتی برای پیشبرد همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی آمریکا پدید می‌آورد." در این راستا به گزینه‌ها و قابلیت‌های "قدرت نرم" اولویت یکسانی داده شده و در هماهنگی کامل با گزینه‌های قدرت سخت مورد ملاحظه قرار ‌گیرند. این نشانه رویکرد بکارگیری "قدرت نرم" در پنتاگون به عنوان یکی از مهمترین منابع " قدرت سخت " آمریکا است. این گزارش در ادامه به توصیف ساختار سازمانی حمایت از روند دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک می پردازد.
وزارت دفاع آمریکا به طور مستقیم در مقوله "دیپلماسی عمومی" در گیر نمی شود، چراکه دیپلماسی عمومی میدان عمل وزارت خارجه می باشد. اما در وزارت دفاع دفاتر و فعالیت های متعددی طراحی شده که به طور خاص برای پشتیبانی از اهداف دیپلماسی عمومی وزارت خارجه است، که به نوبه خود حمایت از اهداف ملی آمریکاست.
وزارت دفاع آمریکا از این فعالیت ها به عنوان "حمایت دفاعی از دیپلماسی عمومی" یاد می کند. بسیاری از این فعالیت ها بنا به درخواست مستقیم سفارت های آمریکا و دفتر دیپلماسی عمومی وزارت خارجه از وزارت دفاع صورت می گیرد. و برخی از این تلاش ها را وزارت دفاع در قالب توصیه به وزارت خارجه ارائه می کند.
اگر چه تعداد متنابهی از این دفاتر در فرایند دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک تاثیرگذارند اما نقش برخی از این دفاتر بسیار کلیدی است . این دفاتر کلیدی که رهبری این فرایند را بر عهده دارند عبارتند از:
- دفتر معاون سیاسی وزیر دفاع
- دفتر معاون امور عمومی وزیر دفاع
- دفتر معاون اطلاعاتی وزیر دفاع
- ستاد مشترک
- کمیته هماهنگ کننده استراتژی جهانی درگیرسازی

نتیجه‌گیری
در نتیجه گیری این گزارش آمده است: در این جهان پیچیده و به هم پیوسته فرایند ارتباطات استراتژیک از اهمیت بسزایی برای وزارت دفاع برخوردار است. سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و پرسنل وزارت دفاع بدون فهم درست مخاطبین، نمی‌توانند به طور کارآمدی تأثیرات احتمالی اقدامات، کلمات و تصاویر وزارت دفاع را بسنجند. بدون فهم ادراک مخاطبین اجزای وزارت دفاع نمی توانند خط‌مشی‌ها را تدوین و یا اعمال نمایند، یا برنامه‌های درگیرسازی، برنامه‌های ارتباطاتی و استراتژی‌های مناسب برای کاهش ریسک‌هارا ارائه کنند.
ادغام مسائل مرتبط با ادراک مخاطبین در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و عملیات‌ها در تمام سطوح به مانند هماهنگ‌سازی اقدامات، تصاویر و کلمات بسیار سخت و پیچیده است. در طی سالیان گذشته، وزارت دفاع طیف گسترده‌ای از مکانیزم‌های متنوع را به کار گرفته تا اطمینان حاصل کند که ارتباطات استراتژیک به صورت کارآمد و مؤثری اعمال خواهند شد. این فعالیت‌ها در آینده نیز ادامه خواهند داشت. وزارت دفاع به طور مداوم روندها، دکترین، رهنمونها و مکانیسم‌های هماهنگ‌کننده را مورد بازبینی و اصلاح قرار خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که فرایند ارتباطات استراتژیک در خدمت اهداف ملی و وزارت دفاع قرار دارند.
 
برای دریافت ترجمه کامل این گزارش به فارسی اینجا کلیک کنید.(PDF)
طبقه بندی: مقالات و متون،  جنگ نرم(کلی)،  نظرات اشخاص پیرامون فضای مجازی و سایبر، 
برچسب ها: دیپلماسی عمومی، ارتباطات استراتژیک،
ارسال توسط اسماعیل هاشمی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو