گردان مجازی 742
کانون فضای مجازی و سایبر جوانان شهرستان گچساران
مجموعه وبلاگ های کانون فضای مجازی و سایبر جوانان شهرستان گچساران

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 25 آذر 1389
بر چه اساسی ادعا می‌کنید اینترنت و شبکه‌های اجتماعی‌، ابزار جاسوسی برای آمریکا هستند؟
شیوع سایت‌های شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های اشتراک تصاویر ویدئویی دولت آمریکا را تشویق کرده است که تأثیر بیشتری بر ساختار‌سیاسی کشورهای‌دیگر بگذارد، ضمن اینکه بخش قابل‌توجهی از جمع‌آوری اطلاعات و نشان کردن کیس‌های جاسوسی و به کارگیری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک اتفاق می‌افتد.

سرویس پاسخ به سؤالات گرداب- نگاهی به ماهیت اینترنت، چگونگی شکل‌گیری و تاریخچه این شبکه و توجه به نکاتی که در ادامه می‌آید، روشنگر این موضوع خواهد بود.

1.‌ به این نکته توجه کنید تكنولوژی برتر اینترنت که با هزینه گزافی پشتیبانی می‌شود و توسعه می‌یابد، چرا رایگان به سراسر دنیا ارائه می‌شود؟ این کار جای سؤال ندارد؟ آیا یك ابرقدرت اقتصادی ممكن است كاری را رایگان و بدون سود و منفعت انجام دهد؟ سرورهای اصلی اینترنت در کجاست؟

عصر حاضر، عصر اطلاعات و انفجار اطلاعات است؛ کشوری در این عصر ابر قدرت می‌ماند که اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری در اختیار داشته باشد؛ بنابراین جمع‌آوری اطلاعات در این حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. از نظر شما اینترنت بهترین بستر برای این هدف نیست؟

2.درحوزه سیاسی از چند دهه پیش تئوری "جاسوسی عمومی" و "جاسوسی سایبری"مطرح شده و از مدت‌ها پیش در دستور کار سرویس‌های اطلاعاتی غرب قرار گرفته است. این تئوری بر اساس جمع‌آوری اطلاعات و آنالیز آن‌ها استوار است. از نظر شما بستری بهتر از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی  برای جاسوسی عمومی وجود دارد؟
 
یکی از سیاست‌های فضای مجازی، مرزهای شیشه‌ای است، به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی؛ کاربر در شبکه‌های اجتماعی به بهانه داشتن ارتباطات گسترده، مدام در حال ارائه اطلاعات شخصی خود به شکل عمومی است! در واقع مدام در معرض این شعار تبلیغاتی قرار دارد که "اگر می خواهید همه جا باشید، بگذارید همه به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند" و این یعنی ماده خام برای اجرای تئوری جاسوسی عمومی.
 
محبوبیت و شیوع سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و مای‌اسپیس، وب‌سایت‌های اشتراک تصاویر ویدئویی مانند توییتر، دولت آمریکا را تشویق کرده است که تأثیر بیشتری بر ساختار سیاسی کشورهای دیگر بگذارد. ضمن اینکه بخش قابل توجهی از جمع آوری اطلاعات و نشان کردن کیس‌های جاسوسی و به کارگیری آن‌ها در شبکه های اجتماعی از جمله فیس‌بوک اتفاق می‌افتد.
 
در زمان انتخابات ایران، کاربران ایرانی بالای 90 درصد مخاطبان توئیتر را تشکیل می‌دادند. پس از انتخابات ایران،400 میلیون توئیت در کتابخانه ملی آمریکا، برای بررسی و تحلیل محتوا ثبت شد. این نشان‌دهنده جمع‌آوری و آنالیز اطلاعات است.

"رابرت گیتس" وزیر دفاع آمریکا در ژوئن 2009 اعلام کرد، تکنولوژی‌های رسانه‌های اجتماعی همچون توئیتر که نقشی حیاتی در مستندسازی و هماهنگی اعتراضات در ایران به ویژه تهران داشتند، یک دارایی استراتژیک عظیم برای آمریکا محسوب می‌شوند.

3. آژانس امنیت ملی  (National Security Agency)  مشهور به  NSAیک آژانس دولتی در آمریکا است که زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اداره می‌شود.

1-3- وظیفه اصلی این آژانس نظارت بر مخابرات و فعالیت‌های ماهواره‌ای و کشف رمز است. طبق قانون، فعالیت‌های جاسوسی این آژانس محدود به روابط خارجی و تنها جاسوسی ارتباطات است و جاسوسی انسان را شامل  نمی‌شود.

2-3- بوش پدر، اواخر دوره ریاست جمهوری‌اش، اظهارات تعجب‌آوری را خطاب به افکار عمومی بیان می‌کند: «به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، می‌توانم به شما اطمینان خاطر بدهم که عملیات شنود، فاکتور اصلی فرآیند تصمیم‌گیری ما در عرصه بین‌المللی است

مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگویی با مطبوعات، گویی بخواهد به جرج بوش پاسخ دهد، می‌گوید: «هیچ اتفاقی در سیاست خارجی آمریکا نیست که مورد توجه دولت نباشد و همچنین در آن، آژانس امنیت ملی آمریکا حضور نداشته باشد.»

3-3- شنود دائم ارتباطات از راه دور، در سراسر جهان (موبایل، فکس، ایمیل و ارتباطات انفورماتیک) و همچنین دریافت و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای، در حوزه وظایف سازمان امنیت ملی آمریکا  (NSA) است. این آژانس، صدهزار نفر نیرو در استخدام خود دارد که این افراد در مراکز مختلف در آمریکا و ایستگاه‌های شنود مستقر در خارج، به کار مشغول‌اند.

 میهن‌پرستی آمریکایی به‌ گونه‌ای است که همه شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی-که اکثرشان آمریکایی هستند- به آژانس امنیت ملی کشورشان اجازه می‌دهند، داده‌های مشتریان‌شان و همین‌طور ارتباطات اینترنتی‌شان را کنترل کند.

4-3- NSA با مشارکت آژانس‌های مشابه در انگلستان، کانادا، استرالیا و زلاند‌نو تحت عنوان گروهی با نام "یوکوزا" (UKUSA ) به‌صورت گسترده‌ای بر روی سیتم‌هایی به نام "اشلون" (ECHELON) کار می‌کنند که توانایی مانیتور کردن بخش عظیمی از ارتباطات تلفنی، فکسی و داده‌ای جهان را دارد.

5-3- "هارت لند" یا همان قلب تپنده دنیا در حال حاضر به دلیل وجود بیش از 60 درصد منابع انرژی دنیا و استراتژیکی مانند دریای خزر، خلیج فارس و تنگه هرمز در منطقه ما قرار دارد؛ طبیعتاً این قلب تپنده به مغز نیاز دارد! آمریکا از سال 1953 که NSA  را به وجود آورد با هدف تبدیل شدن به مغز جهان وارد میدان شد و شبکه عصبی که از این مغز به تمام انتهای بدن کشیده می‌شود اینترنت است.

وقتی شما یک ایمیل ارسال می‌کنید تا در اتاق کناری به دست همکارتان برسد، همانند سلولی است که پیام عصبی را صادر می‌کند، پیام به مغز می‌رود، بازمی‌گردد و به سلول کناری می‌رسد.

برای مثال وقتی از فینگر پرینت‌ لپ‌تاپ برای اولین بار استفاده می‌کنید، اثر انگشت شما در اینترنت ثبت می‌شود و برای شما پرونده‌ای تشکیل می‌دهند؛ برای اولین‌بار که به وب‌کم خیره می‌شوید مردمک چشم شما را اسکن می‌کنند و این اطلاعات به پرونده شما ضمیمه می‌شود!

NSA  در واقع "برین‌لند" یا همان مغز متفکر زمین است. ما در واقع سلول‌های متصل به مغزی هستیم که هر حرکت ما تحت کنترل مغز انجام می‌گیرد. NSA  روزی سه میلیارد پیام را پردازش می‌کند. 

مدیر این آژانس، به هنگام یکی از معدود مصاحبه‌هایش با مطبوعات، اعلام کرده بود که او باید هر سه ساعت، اطلاعاتی معادل کل کتابخانه کنگره آمریکا را تحت اداره‌اش داشته باشد .

4. هیلاری کلینتون در تاریخ 30 دی ماه 88  سخنرانی بلندبالایی در خصوص آزادی اینترنت و سیاست‌های دولت آمریکا در جمع دولتمردان و سیاستمداران آمریکا  ارائه می‌دهد و به صراحت به این نکته اشاره می‌کند که: «من برای خدمت به دموکراسی و دستیابی به اهداف دیپلماتیکمان، تیمی متشکل از کارشناسان و افراد با استعداد گردهم آورده‌ام تا اقداماتمان را در تلاش‌های مربوط به سیاستمداری متناسب با قرن بیست و یکم رهبری کنند؛ آنها ابتکار جامعه مدنی2 (2 web) را راه‌اندازی کردند. در یک مدت کوتاه ما اقدامات قابل توجهی را برای تبدیل این فناوری‌ها به نتایجی که موجب ایجاد تغییرات می‌شوند، به انجام رسانیده‌ایم!»

او همچنین در اوایل سال جاری میلادی، در ضیافت شامی که با حضور 10  شخصیت مهم در عرصه تکنولوژی ارتباطی و رسانه‌های اجتماعی در وزارت امور خارجه آمریکا برگزار شده بود، آزادی دسترسی به اینترنت را از اولویت‌های حقوق‌ بشری و سیاست خارجی آمریکا خواند.

5.  هم‌اکنون سرورهای اصلی اینترنت در پنتاگون است؛ یعنی وزارت دفاع آمریکا! بدیهی است موضوعی در وزارت دفاع آمریکا تعریف می‌شود که ابزار دفاع یا حمله باشد.

6.‌ اظهارات مقامات آمریکایی در دوره‌های مختلف، رسوایی‌های اطلاعاتی که در غرب در خصوص آژانس امنیت ملی و شبکه اشلون اتفاق افتاده است، اتخاذ تصمیم‌گیری‌های دقیق در سیاست خارجی که تنها و تنها بر اساس اشراف اطلاعاتی صورت می‌گیرد، تحلیل‌های متعددی که کارشناسان اطلاعاتی در سراسر جهان از امپراتوری اطلاعاتی آمریکایی‌ها دارند، قراردادهای متعددی که گوگل، مایکروسافت و دیگر غول‌های رسانه‌های مجازی دنیا با سیا و آژانس امنیت ملی آمریکا می‌بندند و ده‌ها مورد دیگر که هر روز در رسانه‌ها شاهد اخبار آن هستیم را، اگر با کمی چاشنی بصیرت و ذکاوت کنار هم قرار دهید حدیثی مفصل خواهید خواند از این مجمل...

اگرچه ممکن است شما در انتها، تمامی موارد ذکر شده را توهم بخوانید! اما باید گفت قرائن و شواهد دیگر بسیاری وجود دارد که جای شک و شبهه، برای هر ناقد بصیری باقی نخواهد گذاشت و مدعای این نوشته را ثابت می‌کند. البته این نوشتار در پی نفی فوائد و فرصت‌های این پهنه عظیم اطلاعاتی نیست، ولی در نگرش به پدیده‌های اجتماعی باید جهات مختلف آن پدیده بررسی شود تا زاویه‌ای که چه بسا ویژگی اصلی آن است، از دید پنهان نماند.


ارسال توسط سید محمد حسینی
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 9 آذر 1389
تدوین اولویت‌های وزارت دفاع و تهیه رهنمون‌های استراتژیک برای فعالیت‌های وزارت دفاع در حوزه ارتباطات استراتژیک و دیپلماسی عمومی هدف این گزارش می باشد.


براساس درخواست کنگره ی ایالات متحده آمریکا از وزیر دفاع، مبنی بر ارائه گزارشی از برنامه های "دیپلماسی عمومی" و "ارتباطات استراتژیک " دولت، پیرو "قانون تفویض اختیارات دفاع ملی دونکان هانتر در سال مالی 2009"، "رابرت گیتس" وزیر دفاع آمریکا طی نامه‌ای به "ایلک اسکلتون" رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، عملکرد و برنامه‌های پنتاگون برای دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک وزارت دفاع آمریکا در جهان را گزارش داد.
وزیر دفاع آمریکا در نامه خود؛ موارد زیر را به عنوان اهداف طراحی شده در فرآیند دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک اعلام کرده است.

1- بهبود اعتبار و مشروعیت آمریکا
2- تضعیف اعتبار و مشروعیت دشمنان
3- متقاعد کردن مخاطبان هدف برای اتخاذ اقدامات خاصی که در جهت اعتلای اهداف بین‌المللی آمریکا هستند
4- مجبور کردن یک دشمن و یا رقیب برای اتخاذ یا پرهیز از اتخاذ یک اقدام خاص

گیتس در این نامه که "گزارش ارتباطات استراتژیک پنتاگون" نامیده شده، ابتدا به تعریف ارتباطات استراتژیک در وزارت دفاع آمریکا پرداخته است. وی تأکید کرده است: "فرهنگ لغات نظامی وزارت دفاع" عبارت "ارتباطات استراتژیک" را چنین تعریف می‌کند: "تلاش‌های متمرکز دولت آمریکا برای فهم و درگیر ساختن مخاطبان کلیدی از طریق برنامه‌ها، موضوعات، پیام‌ها و تولیدات، هماهنگ با فعالیت‌ تمام ابزارهای قدرت ملی، به منظور ایجاد، تقویت یا حفظ شرایطی که در راستای پیشرفت منافع، خط‌مشی‌ها و اهداف دولت آمریکا هستند." 
وی در ادامه می افزاید:"ارتباطات استراتژیک فعالیتی بین‌سازمانی است که فرصتی برای پیشبرد همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی آمریکا پدید می‌آورد." در این راستا به گزینه‌ها و قابلیت‌های "قدرت نرم" اولویت یکسانی داده شده و در هماهنگی کامل با گزینه‌های قدرت سخت مورد ملاحظه قرار ‌گیرند. این نشانه رویکرد بکارگیری "قدرت نرم" در پنتاگون به عنوان یکی از مهمترین منابع " قدرت سخت " آمریکا است. این گزارش در ادامه به توصیف ساختار سازمانی حمایت از روند دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک می پردازد.
وزارت دفاع آمریکا به طور مستقیم در مقوله "دیپلماسی عمومی" در گیر نمی شود، چراکه دیپلماسی عمومی میدان عمل وزارت خارجه می باشد. اما در وزارت دفاع دفاتر و فعالیت های متعددی طراحی شده که به طور خاص برای پشتیبانی از اهداف دیپلماسی عمومی وزارت خارجه است، که به نوبه خود حمایت از اهداف ملی آمریکاست.
وزارت دفاع آمریکا از این فعالیت ها به عنوان "حمایت دفاعی از دیپلماسی عمومی" یاد می کند. بسیاری از این فعالیت ها بنا به درخواست مستقیم سفارت های آمریکا و دفتر دیپلماسی عمومی وزارت خارجه از وزارت دفاع صورت می گیرد. و برخی از این تلاش ها را وزارت دفاع در قالب توصیه به وزارت خارجه ارائه می کند.
اگر چه تعداد متنابهی از این دفاتر در فرایند دیپلماسی عمومی و ارتباطات استراتژیک تاثیرگذارند اما نقش برخی از این دفاتر بسیار کلیدی است . این دفاتر کلیدی که رهبری این فرایند را بر عهده دارند عبارتند از:
- دفتر معاون سیاسی وزیر دفاع
- دفتر معاون امور عمومی وزیر دفاع
- دفتر معاون اطلاعاتی وزیر دفاع
- ستاد مشترک
- کمیته هماهنگ کننده استراتژی جهانی درگیرسازی

نتیجه‌گیری
در نتیجه گیری این گزارش آمده است: در این جهان پیچیده و به هم پیوسته فرایند ارتباطات استراتژیک از اهمیت بسزایی برای وزارت دفاع برخوردار است. سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و پرسنل وزارت دفاع بدون فهم درست مخاطبین، نمی‌توانند به طور کارآمدی تأثیرات احتمالی اقدامات، کلمات و تصاویر وزارت دفاع را بسنجند. بدون فهم ادراک مخاطبین اجزای وزارت دفاع نمی توانند خط‌مشی‌ها را تدوین و یا اعمال نمایند، یا برنامه‌های درگیرسازی، برنامه‌های ارتباطاتی و استراتژی‌های مناسب برای کاهش ریسک‌هارا ارائه کنند.
ادغام مسائل مرتبط با ادراک مخاطبین در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و عملیات‌ها در تمام سطوح به مانند هماهنگ‌سازی اقدامات، تصاویر و کلمات بسیار سخت و پیچیده است. در طی سالیان گذشته، وزارت دفاع طیف گسترده‌ای از مکانیزم‌های متنوع را به کار گرفته تا اطمینان حاصل کند که ارتباطات استراتژیک به صورت کارآمد و مؤثری اعمال خواهند شد. این فعالیت‌ها در آینده نیز ادامه خواهند داشت. وزارت دفاع به طور مداوم روندها، دکترین، رهنمونها و مکانیسم‌های هماهنگ‌کننده را مورد بازبینی و اصلاح قرار خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که فرایند ارتباطات استراتژیک در خدمت اهداف ملی و وزارت دفاع قرار دارند.
 
برای دریافت ترجمه کامل این گزارش به فارسی اینجا کلیک کنید.(PDF)
طبقه بندی: مقالات و متون،  جنگ نرم(کلی)،  نظرات اشخاص پیرامون فضای مجازی و سایبر، 
برچسب ها: دیپلماسی عمومی، ارتباطات استراتژیک،
ارسال توسط اسماعیل هاشمی
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 9 آذر 1389
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در فتنه 88 كه به مدت ‌20 سال توسط زیرك‌ترین سیاستمداران داخلی و خارجی پی‌ریزی شده بود و آنان شكی در به ثمر رسیدن نقشه خود كه همان سقوط نظام اسلامی بود نداشتند، مردم ما با بصیرت و هوشمندانه حتی از سیاستمداران سبقت گرفته و فتنه را خاموش كردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار ‌جمعی از كاركنان سپاه پاسداران و وزارت دفاع، ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و تلاش‌های نیروهای مسلح بویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ارزش كار انسانی به آگاهی او نسبت به آن كار و اهدافی كه از آن كار دارد بستگی دارد.

آیت‌الله مصباح‌یزدی ادامه داد: این درحالی است كه در فتنه 88 كه به مدت 20 سال توسط ‌زیرك‌ترین سیاستمداران داخلی و خارجی پی‌ریزی شده بود و آنان شكی در به ثمر رسیدن نقشه خود كه همان سقوط نظام اسلامی بود نداشتند، مردم ما با بصیرت و هوشمندانه حتی از سیاستمداران سبقت گرفته و با عمل به وظیفه خود ریشه آن را خشكاندند و در پی آن افزایش ابهت و قدرت كشور در منطقه و جهان را رقم زدند.وی افزود: آثار بصیرت مردم در فتنه 88 در سفر مقام معظم رهبری به قم و استقبال بی‌نظیر مردم جلوه‌گر شد كه اگر ابعاد این سفر به خوبی فهمیده شود، معلوم می‌شود این حركت در تاریخ بی‌نظیر بوده است.این استاد حوزه علمیه اضافه كرد: نكته دیگر كه در آگاهی نسبت به موقعیت و جایگاه‌مان حائز اهمیت است این است كه توجه كنیم در جامعه‌ای زندگی می‌كنیم كه رهبری آن را نایب امام زمان(عج) بر عهده دارد.‌آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به شخصیت مقام معظم رهبری، سعه صدر، شجاعت، صلابت، مدیریت، مهربانی و نورانیت را از اوصاف ایشان ذكر و خاطر‌نشان كرد: در دنیایی كه هر روز طبل رسوایی یكی از رهبران كشورهای جهان در زمینه‌های مالی و اخلاقی به صدا در می‌آید، خداوند نعمت عظیم رهبری را به ما عطا كرده است كه در طول زندگیش نمی‌توان یك نقطه سیاه یافت.وی تصریح كرد: بنده حقیقتاً عرض می‌كنم اكنون كه قریب به هشتاد سال از عمرم می‌گذرد و در طول عمر خویش بزرگان زیادی را درك كرده‌ام، مجموع محاسن و ویژگی‌هایی كه در شخص رهبری این فرزند فرزند پاك پیغمبر می‌بینم، در احدی به طور یكجا مشاهده نكرده‌ام.طبقه بندی: نظرات اشخاص پیرامون فضای مجازی و سایبر،  جنگ نرم(کلی)،  مقالات و متون، 
برچسب ها: آیت‌الله مصباح‌یزدی، فتنه 88، فتنه،
ارسال توسط اسماعیل هاشمی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic